. बिध्यालय शिक्षाका लागि आकस्मिक नयाँ अबधारणा::Online News
असार १, २०७८ मंगलबार
SiddhakaliMedia

Space for Ads (1200*90)px

×
>

प्रकाशित मिती : २०७७ अषोज ७ गते , बुधबार

बिध्यालय शिक्षाका लागि आकस्मिक नयाँ अबधारणा


असोज -७
शिक्षा ,बिज्ञान तथा प्रबिधी मन्त्रालयले बैकल्पिक माध्यम बाट सिकाइ सन्चालनको लागि हिजो बिध्यालयले शिक्षा सम्बन्धि आकस्मिक कार्ययोजना सार्बजनिक गरेको छ । सिकाइको क्रममा सुचना र सिकाइको प्रबिधीको प्रयोगमा बिध्यार्थीको पहुँचको विविधतालाइ ध्यानमा दिई होम स्कुलिनको अबधारणा,बिध्यार्थी,सम्पर्ग प्रबर्द्धन जस्ता मैलिक विधि अपनाएर सिकाइमा सहजीकरण गर्न तत्काल गर्नु पर्ने कामका सन्दर्भमा प्रधानमन्त्री केपि शर्मावली को निर्देशनमा उक्त कार्ययोजना ल्याइएको हो ।

शिक्षा बिज्ञान ,तथा प्रबिधी मन्त्री हिरिराजमणी पोख्रेलले कार्ययोजना,नेपाल सरकार ,प्रदेश सरकार,स्थानिय सरकार ,अभिबावक ,निजि क्षेत्र तथा गैरसरकारी संस्थाहरु सबैले आफ्नो दाइत्व निर्भाहा गर्ने गरि एकीकृत ढ्ङ्गको प्रयास गर्ने बताए । मन्त्रीपरिषद्को असोज १ गतेको निर्णयबाट सो कार्ययोजना स्वीकृत भएको हो । कोभिड १९ को जोखिमका कारण अबरुद्ध बिध्यालयको पठनपाठन नियमित रुपमा सुचारुहुन नसकेको अबस्थामा दुर तथा खुल्ला शिक्षालगायतको प्रणालीलाई ब्यबस्था गर्दै बालबालिकालाई आफ्नो परिवेश अनुकूल सिक्ने बताबरण सृजना गर्न मन्त्रालयले यश अघि बिध्यार्थी सिकाइ सहजीकरण निर्देशिका,२०७७ जारी गरि यहि असोज १ गते देखि कार्यनयनमा ल्याएको छ ।
कार्ययोजनाका बसाइ स्थानन्तरण भएका बिध्यार्थिका तथ्यांक संकलन ,सबै बालबालिकाका लागि पाठ्यपुस्तक उपलब्धताको सुनिश्चितता र कार्यस्थलमा शिक्षकको उपस्थितिलाई तत्काल गरिहाल्नु पर्ने कार्यको रुपमा जोड दिइएको छ । यसै शैक्षिक शत्रमा बिध्यार्थिले सिक्नु पर्ने बिषय बस्तु ,शिक्षण बिधिर मुल्यांकन प्रक्रियाको लागि ढाचा बिकास ,नमुना स्वाध्यन्न सिकाइका सामाग्रीलाई बिकासलाइ कार्ययोजनामा समेटिएको छ ।
कार्ययोजनाले सन्चार तथा सुचना मन्त्रालय संगको सहकार्यमा बिध्यार्थी र बिध्यालयका शिक्षक बिच नियमित एवम् प्रभावकारी सिकाइ सम्पर्ग कायम गराउने प्रयोजनका लागि नेपाल टेलिकम सहित अन्य दुर सेवा सन्चालन कार्यलय संस्थाहरु बाट मोबाइल सेवा आबद्द गर्ने बिषय पनि समेटेको छ। नेपाल दुर सन्चार प्राधिकरणले यश बिषयमा आवाश्यक सहजीकरण गर्ने छ ।होम स्कुलको कार्यनयन अबधारणा अस्थाइ सिकाइ सहजीकरण केन्द्र स्थापना र सन्चालन ,शिक्षक घर दैलो कार्यक्रम ,प्रारम्भिक बाल बिकास तथा शिक्षा सन्चालन ,श्रब्री दृश्य सामाग्री बिकास र प्रसारण लगाएत र क्रियाकलाप सम्पादन गर्न विभिन्न कार्यनयनका प्रक्रियाहरु निर्दिष्ट गरिएको छ ।मन्त्री पोखरेलले भने ” कार्ययोजना कार्यनयनमा स्थानीय तहको महत्व पुर्ण भुमिका छ । बिध्यालय तह बाट सम्पादक हुने सबै कार्यक्रम हरु स्थानिय तहकै निर्देशन अनुगमन र समन्वयबाट बाट सम्पादक हुने ब्यबस्था गरिएको छ “। कार्ययोजनाको अनुगमन र सहजीकरण केन्द्र र प्रदेश सरकारले गर्ने छ ।


सेयर गर्नुहोस

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

तपाईंको प्रतिकृया

भर्खरै प्रकाशित

इलाममा पैदल यात्री चिप्लिएर बाटोमा लड्दा एक जनाको मृत्यु

प्रकाशित मिती : २०७८ असार १ गते , मंगलबार

सुनसरीमा असार १ गते गाउँपालिका द्वारा सार्बजनिक बिदा

प्रकाशित मिती : २०७८ जेठ ३१ गते , सोमबार

व्यावसायिक रुपमा तितेपाती खेतिको सुरुवात

प्रकाशित मिती : २०७८ जेठ ३१ गते , सोमबार

साताको लोकप्रिय

पर्यटकको आकर्षक केन्द्र बन्दै च्याङ्ग्रे पोखरी

प्रकाशित मिती : २०७८ जेठ १७ गते , सोमबार

धनकुटामा ९१ बर्षकी वृद्धाको कोरोना संक्रमण बाट मृत्यु

प्रकाशित मिती : २०७८ जेठ १३ गते , बिहिबार

सिफारिस

कक्षा १२ का बिद्यार्थिलाई खुसिको खबर सेयर गरै

प्रकाशित मिती : २०७७ भाद्र ३१ गते , बुधबार

सुरक्षा कर्मिमा बढ्दो कोरोना संक्रमण

प्रकाशित मिती : २०७७ भाद्र २४ गते , बुधबार

दशै अफर हरेक रिचार्जमा बोनसै बोनस

प्रकाशित मिती : २०७७ अषोज २९ गते , बिहिबार

प्रतिबन्धित औषधि सहित मोरङमा १ जना पक्राउ

प्रकाशित मिती : २०७८ जेठ २९ गते , शनिबार

हाम्रो टिम

सम्पर्क

Follow us at: