. भोजपुर कसरी खुकुरीको लागि प्रसिद्ध जिल्ला भयो ? पूरा पढनुहाेस::Online News
अषोज ५, २०७८ मंगलबार
SiddhakaliMedia

Space for Ads (1200*90)px

×
>

प्रकाशित मिती : २०७७ अषोज २३ गते , शुक्रबार

भोजपुर कसरी खुकुरीको लागि प्रसिद्ध जिल्ला भयो ? पूरा पढनुहाेस


भोजपुर २३ असोज
खुकुरीको लागि प्रसिद्ध जिल्ला भोजपुर भनेर हामी प्रशस्त रुपमा सामान्य ज्ञान् मा समेत पढ्न पाइछ । अझ बिध्यार्थी जिबनमा हाजिरी जवाफ हरुमा समेत प्रश्न पाइन्छ । खुकुरी फलाम तथा इस्तापाता बाट बनाइने यो अङ्ग्रेजीको अर्धचन्द्रकार आकारको धारिलो हतियार हो । जुन नेपालमा मात्रै र भोजपुरे खुकुरी भोजपुरमा मात्रै बनाइन्थो ।

हुनत आजकाल अन्य जिल्ला र देशहरुमा समेत यसको निर्माण गर्ने गरिन्छ जुन आर्थिक दृष्टिकोणले प्रभाब परेर गर्न थालिएको हो । अर्को प्रमुख प्रकारको खुकुरिलाइ सिरुपाते खुकुरी भनिन्छ जुन भोजपुरे खुकुरीको तुलनामा अलिक लाम्चो देखिन्छ ।

भोजपुर मै कसरी `खुकुरीले´ जन्म लियो तर यसको पछाडि तादाम्त्यता पनि छ । बि . स १८७२ मा नेपाल सरकारले नेपाल भरीलाई चाहिने धातुका पैसा काट्ने टक्सार भोजपुरको टक्सार भन्ने ठाउमा खोलेको थियो । त्यहा पैसा काट्ने काम मात्र नभएर स्थानिय किरात खास गरि सुनुवार जातिको पुज्य हतियार खुकुरी पनि व्यावसायिक रुपमा निर्माण गर्न थालियो । पछि यो हतियार पनि प्रसिद्ध हुन पुग्यो कि त्यसले देशका सेनाको अति आवाश्यकिय युद्ध हतियारको स्थान ग्रहण गर्न पुग्यो । आजको बिश्व सामु नेपाललाइ खुकिरिले समेत चिनाउछ । खुकुरी आज नेपालित्व प्रतीक बनेकाे छ । खुकुरिको नाम लिदा यसले हामी नेपाली हरुलाइ एकताको भावनात्मक सुत्रमा बाध्छ ।

यो पनि पढ्नु होस
पुर्बी पहाडी जिल्ला भोजपुर बिकासको हिसाबले धेरै पछाडी परेको जिल्ला हो । भोजपुर जिल्लामा २ नगरपालिका सहित ७ नगरपालिकामा बिभाजित छ । प्रतिनिधि क्षेत्र १ भएता पनि यहाँ विभिन्न जातिहरुको बसोबास रहेको छ ,क्षेत्री बाह्मण ,राई ,मगर ,गुरुङ ,शेर्पा जातिहरु प्रमुख जातिमा रहेका छ्न ।यस्तै प्रमुख भाषा नेपाली र राई रहेको छ । मानव बिकास सुचाङ्क ७७ जिल्ला मध्य ३२ स्थानमा रहेको छ ।

भोजपुर जिल्लाको कुल क्षेत्रफल १५०७ बर्गकिलोमिटर छ ,औसत लम्बाइ ९३ किलोमीटर उत्तर ,दक्षिण यस्तै औषत चौडाइ ३५ किलोमीटर पुर्ब – पश्चिम रहेको छ ।
भोजपुर जिल्लाको पर्यट्किय क्षेत्रको रुपमा पैदल पदयात्राको लागि जिल्लाको सबै भन्दा स्थान सिलिचुङ ४ हजार १ सय ५३ मिटर उचाइमा अबस्थित छ ,भने सबै भन्दा होचो स्थान सोही जिल्लाको हसनपुर १ सय ५३ मिटरमा अबस्थित छ ,भोजपुर सदरमुकाम १५४० मिटरमा अबस्थित छ ।

 482 total views,  2 views today


सेयर गर्नुहोस

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

तपाईंको प्रतिकृया

भर्खरै प्रकाशित

एमसिसी अस्वीकार भए वैदेशिक सहयोग रोकिने सुमारको चेतावनी

प्रकाशित मिती : २०७८ भाद्र २९ गते , मंगलबार

कतार प्रहरीमा नेपाली युवालाई रोजगार : अवैध चलखेल सुरू, सरकार मौन

प्रकाशित मिती : २०७८ भाद्र २९ गते , मंगलबार

चीनबाट ४४ लाख मात्रा खोप आउँदै

प्रकाशित मिती : २०७८ भाद्र २९ गते , मंगलबार

मल खरिद गर्न बजेट अभाव

प्रकाशित मिती : २०७८ भाद्र २९ गते , मंगलबार

साताको लोकप्रिय

यश बर्ष पनि एसईई परिक्षा आन्तरिक मुल्यांकन बाट हुने

प्रकाशित मिती : २०७८ जेठ १७ गते , सोमबार

आज संक्रमण दर भन्दा संक्रमण मुक्त हुनेको संख्या बढी

प्रकाशित मिती : २०७८ जेठ १३ गते , बिहिबार

सरकारले अब लकडाउन न गरि स्वयंसेवक युवा परिचालन गर्दै

प्रकाशित मिती : २०७७ अषोज ४ गते , आइतबार

div class="fb-page" data-href="https://m.facebook.com/Siddhakali20/" data-tabs="timeline" data-width="" data-height="" data-small-header="false" data-adapt-container-width="true" data-hide-cover="false" data-show-facepile="true">Siddhakali media

झापामा करेन्ट लागेर एक जनाको मृत्यु

प्रकाशित मिती : २०७८ जेठ २२ गते , शनिबार

भोजपुरका स्थानियतह हरु जुटे कोभिड अस्पताल निर्माणमा

प्रकाशित मिती : २०७७ अषोज २८ गते , बुधबार

सिफारिस

राजेन्द्र महतोलाई बर्खास्त गर्न माग

प्रकाशित मिती : २०७८ जेठ २३ गते , आइतबार

झापामा सवारी दुर्घटना २ को मृत्यु, ३ जना गम्भीर घाइते

प्रकाशित मिती : २०७७ चैत्र ८ गते , आइतबार

बाबुको किरिया गर्न बसेका एक दाम्पतिको आगलागीमा परि मृत्यु

प्रकाशित मिती : २०७८ जेठ २१ गते , शुक्रबार

हाम्रो टिम

सम्पर्क

Follow us at: