. भोजपुरमा फौजी किराले मकै वारि सखाप किसानहरु चिन्ताजनक::Online News
अषोज १, २०७८ शुक्रबार
SiddhakaliMedia

Space for Ads (1200*90)px

×
>

प्रकाशित मिती : २०७८ जेठ ९ गते , आइतबार

भोजपुरमा फौजी किराले मकै वारि सखाप किसानहरु चिन्ताजनक


जेठ ०९ भोजपुर । भोजपुरमा अमेरिकी फौजि किराको प्रकोप फैलिएको छ । गोड्नेबेलामा फौजी किराको प्रकोप फैलिए पछि किसानहरु चिन्तित बनेका छन ।

जिल्लाको भोजपुर नगरपालिका,रामप्रसाद राई गाउँपालिका ,षडानन्द नगरपालिकामा र अरुण गाउँपालिकामा फौजी किराको प्रकोप बढेको छ । जिल्लाको २ नगरपालिका र ७ गाउँपालिकाको सबै स्थानिय तहम फौजी किराको कोबरा इमामेक्टिन ५% डब्लु.डि.जि बायो किटनास पठाइ सकेको कृषि ज्ञान् केन्द्र भोजपुरका सुचना अधिकारी बिश्वास अंगाईले सिद्धकाली डट कमलाइ जानकारी दिनु भयो ।

अंमगाई का अनुसार बढी पानी परिरहने क्षेत्रमा फौजी किराको प्रकोप कम देखिएको छ । सुख्खा मौसम र बढी घाम लाग्ने क्षेत्रमा धेरै नष्ट गरेको छ । फौजिकिराको प्रकोप बढेकोले सबै स्थानीय तहमा निशुल्क किटनासक औषधि बितरण गरिएको छ । हाल जिल्ला कृषि कार्यलयमा किटनासक औषधिको जम्मा करिब ४ हजार प्याकेट जति खरिद गरेको हो । बजेट अनुसारको औषधी खरिद प्रक्रियामा ढुवानीमा समस्या भइ रहेको जानकारी गराउनु भयो ।

हाल ट्यामेमयुङ गाउँपालिकामा भने कहिँ कहि मात्र देखा परेको छ । २०७६ सालमा जिल्लाका अधिकास बेसि भुभागका गाउँहरुमा मकैको बीउ पनि फिरेको थिएन । गत बर्ष जिल्लाका सबै पालिकामा किटनासक औषधि बितरण गरेको थियो । फैजी किराको प्रकोप बढे पनि किटनासक औषधि र अध्याधिक बर्षका कारण मकै बाली बाट सामान्य रुपमा किसानहरु खुसी भएका थिए ।

यो बर्ष मकै गोड्नेबेलामा फौजी किराको प्रकोप देखिन थाले पछि किसान चिन्तित बनेका छन । ग्यान केन्द्रले यो वर्ष जिल्लाको कति क्षेत्रफलमा किराको बढी प्रकोप छ गाउँपालिका संगको समन्वयमा तथ्यांक संकलन गरिरहेको बताउनु भयो । फौजिकिरा देखिन थालेको २ बर्ष सम्म पनि जिल्लाको जिल्लाको कति क्षेत्रफलमा यसको प्रकोप छ कुनै अनुसन्धान नगेको कारणले यश बर्ष पनि कृषकलाइ प्रयाप्त किटनास औषधि उपलब्ध नहुने निश्चित छ । फौजी किराको अत्याधिक प्रकोप बढन थाले पछि पालिकाहरु नियन्त्रणका लागि सकृय देखिएका छन ।


सेयर गर्नुहोस

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

तपाईंको प्रतिकृया

भर्खरै प्रकाशित

एमसिसी अस्वीकार भए वैदेशिक सहयोग रोकिने सुमारको चेतावनी

प्रकाशित मिती : २०७८ भाद्र २९ गते , मंगलबार

कतार प्रहरीमा नेपाली युवालाई रोजगार : अवैध चलखेल सुरू, सरकार मौन

प्रकाशित मिती : २०७८ भाद्र २९ गते , मंगलबार

चीनबाट ४४ लाख मात्रा खोप आउँदै

प्रकाशित मिती : २०७८ भाद्र २९ गते , मंगलबार

मल खरिद गर्न बजेट अभाव

प्रकाशित मिती : २०७८ भाद्र २९ गते , मंगलबार

साताको लोकप्रिय

आइतबार भोजपुरको कोरोना अपडेट

प्रकाशित मिती : २०७८ जेठ १६ गते , आइतबार

(who)ले दियो कोरोना भाइरसको अन्त्य हुने सन्केत

प्रकाशित मिती : २०७७ अषोज १ गते , बिहिबार

मोरङको उर्लाबारिमा राहत बितरण

प्रकाशित मिती : २०७८ जेठ २४ गते , सोमबार

सशस्त्र प्रहरी बलमा भर्ना खुल्यो ।

प्रकाशित मिती : २०७७ अषोज २४ गते , शनिबार

हाम्रो टिम

सम्पर्क

Follow us at: