. `एभोगार्ड´को व्यावसायिक खेती गर्दै भोजपुरको सानोदुङ्गमा::Online News
माघ ६, २०७८ बिहिबार
SiddhakaliMedia

Space for Ads (1200*90)px

×
>

प्रकाशित मिती : २०७८ श्रावण ७ गते , बिहिबार

`एभोगार्ड´को व्यावसायिक खेती गर्दै भोजपुरको सानोदुङ्गमा


श्रावण ७ भोजपुर ।एभोगार्ड ´ एक प्रकारको फल हो । जस्को मूल्य धेरै फलहरु मध्य लगभग बेसिनै होला । स्वास्थको हिसाबले पनि यो फलदायीनै छ । बिदेशमा बढी खाइने यो फलको प्रयोग नेपालमा पनि पछिल्लो समय बढ्न थालेको छ । भोजपुरको पुर्बी पौवादुङ्गमा गाउँपलिका -५ सानोदुङ्गमा बिगत ३ बर्ष अगाडि देखि एभोगार्ड व्यावसायिक रुपमा खेती गर्न सुरु गरेका छन ।

सानोदुङ्गमा मा ७ जना युवाहरू मिलेर करि १५० रोपनी क्षेत्रफलमा एभोगार्ड खेती सुरु गरिएको हो । बिदेशी नाम रहेको फलको नाम सुन्दा अचम्म लागेपनी स्वास्थको दृष्टिले अत्यन्तै महत्वपुर्ण मानिन्छ । शरिरमा शक्ति प्रदान गर्नका साथै अनुहारलाई आकर्षक बनाउनका लागि प्रयोग हुने एभोगार्ड जस्को नेपाली नाम` घ्यू फल ´भनिन्छ ।सानोदुङ्गमाका ७ युवाहरु मन्त्री मान राई ,सुवास तामाङ,राजकुमार तामाङ,मिलन तामाङ ,सरोज राई,बिटिस राई र राजकुमार राई मिलेर करिब ४ सय बिरुवा बाट सुरु गरिएको खेती अहिले बिस्तार गर्दै करिब ८ सय बिरुवा १५० रोपनी जग्गामा व्यावसाय सुरु गरिएको छ ।

चार जना युवाहरू वैदेशिक रोजगारको कमाइ खासै चित्तबुझ्दो नभए पछि युवाहरू आफ्नै गाउँफर्केर गाउँपालिकाको सहयोग र आफ्नो ब्याक्तिगत लगानी बाट एभोगार्ड को व्यावसायिक खेतीको रुपमा सुरु गरिएको हो।सिद्धकाली डटकम सङ्ग कुरा गर्दै सुवास तामाङले भने,”सबै जना मिलेर एउटै क्षेत्र बनाउने उदेश्यका साथ खेती सुरु गरिएको र बिस्तारमा एउटै क्षेत्रलाई एभोगार्ड क्षेत्र बनाउने योजना रहेको बताउछन ।”हाल एभोगाडो क्षेत्रलाई चोखाङ चोक समेत नामाकरण गरेका छन ।

एभोगार्ड फाइदाहरु
एभोगार्ड खादा शरीरमा प्रोटिन बढाउने ,यौन शक्ति बढाउने ,झरेको कपाल उमार्ने,चाउरी परेको अनुहार हटाउनुका साथै ,क्यानसर,मुटुरोगी,अँखाका कमजोरी ,मृगौला फेल भएका बिरामीले समेत बढी प्रयोग गरेको पाइन्छ ।फलको महत्त्व एकातिर छदैछ अर्को तिर बिरुवा हरु बाह्र महिना हरियो हुने भएकोले बाताबरणको दृष्टिले समेत उत्तम रहेनुका साथै पशुपालन गरेका किसानहरुले घासका रुपमा समेत प्रयोग गर्न सक्ने धारणा तामाङको छ ।

एभोगार्डको व्यावसायिक खेती गर्न सकेमा बाँझो रहेको जमिनलाइ उपयोग गर्नका साथै बेरोजगारीहरुलाई रोजगार प्रदान गर्नुका साथै बेरोजगारी हटाउन ठूलो भुमिका खेल्ने बताउछन तामाङ । बजारको दृष्टिले समेत राम्रो छ ,एभोगार्ड खानाका साथै अनुहारका लागि प्रयोग गर्न सकिने उद्योगहरू समेत सञ्चालन गर्न सकिने आधार रहेका छन ,त्यस हुन नसके छिमेकी देश भारतमा समेत यस्को ठूलो माग छ । आर्थिक रुपमा मानिएको एभोगार्ड खेतीमा राज्यले पनि ध्यान दिने हो भने देशको अर्थतन्त्रमा समेत सकारात्मक प्रभाव पाने देखिन्छ ।


सेयर गर्नुहोस

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

तपाईंको प्रतिकृया

साताको लोकप्रिय

ढल्यो गण्डकी सरकार बिश्वासको मत पाएनन्

प्रकाशित मिती : २०७८ जेठ २७ गते , बिहिबार

भिर बाट अरुण नदिमा खस्यो टिपर धनकुटाका युवाको मृत्यु

प्रकाशित मिती : २०७८ असार ३ गते , बिहिबार

पोर्चुगल माथी जर्मनीको जित

प्रकाशित मिती : २०७८ असार ६ गते , आइतबार

उदयपुरबाट लागू औषध गाजा सहित भोजपुरकि सुजता पक्राउ

प्रकाशित मिती : २०७८ असार १४ गते , सोमबार

सिफारिस

प्रदेश नम्बर १ मा ब्राउन सुगर सहित १ जना पक्राउ

प्रकाशित मिती : २०७७ चैत्र २२ गते , आइतबार

आज प्रदेश १ मा १३५ जना कोरोना संक्रमीत २९४ जना डिस्चार्ज

प्रकाशित मिती : २०७७ मंसिर १९ गते , शुक्रबार

प्रदेश १ को सम्पुर्ण विवरण जान्नै पर्ने कुराहरु सेयर गरौं

प्रकाशित मिती : २०७७ अषोज २१ गते , बुधबार

एका बिहाननै भुकम्प को ठूलो धक्का मानिसहरु त्रासित

प्रकाशित मिती : २०७७ भाद्र ३१ गते , बुधबार

हाम्रो टिम

सम्पर्क

Follow us at: